آخرین مقالات

تبلیغات

طرز تهیه چی کوفته

مواد لازم:

بلغور گندم
3 لیوان
نمک
دو قاشق چای خوری
پودر زیره
یک قاشق چای خوری
فلفل سیاه
یک قاشق ای خوری
فلفل قرمز
دو قاشق چای خوری
قره قروت
دو قاشق غذا خوری
پودر پاپریکا
دو قلشق غذا خوری
ادویه کاری
یک قاشق چای خوری
رب گوجه فرنگی
دو قاشق غذا خوری
رب فلفل قرمز
دو قاشق غذا خوری
رب انار
نصف لیوان
روغن زیتون
یک لیوان
کاهو
به مقدار لازم
پیاز
دو عدد
پودر فلفل شیرین
به مقد ار لازم

طرز تهیه و دستور پخت:

مرحله اول تهیه چی کوفته یا کوفته خام ترکیه ای:

ابتدا بلغور ها مون رو توی ظرف مناسب می ریزیم و به ازای هر لیوان بلغور نصف لیوان آب جوش می ریزیم.

یک و نیم لیوان آب جوش می ریزیم و خوب هم می زنیم. در ظرف رو می ذاریم و اجازه می دیم تا بیست دقیقه بمونه تا بلغور ها نرم بشن. نیازی نیس تا بلغور ها بپزن همین آب جوش برای بلغور ها کافیه و اون ها نرم میشن.

پیاز ها مون رو پوست می کنیم و ریز رنده می کنیم. خوب اون ها رو فشار می دیم تا کاملا آب پیازها در بیاد. می تونیم توی یه دستمال تمیز بریزیم و خوب فشارش بدیم تا کاملا آب پیاز ها خارج بشه و فقط تفاله اون ها باقی بمونه.

وقتی که بلغور ها مون خوب دم کشیدن و آب رو به خودشون جذب کردن حالا پیاز مون رو بهش اضافه می کنیم. همین طور نمک و فلفل سیاه و فلفل قرمز و زیره رو هم بهش اضافه می کنیم. پودر فلفل شیرین رو هم بهش اضافه می کنیم.ادویه کاری و پاپریکاو رب انار و روغن زیتون رو هم بهش اضافه می کنیم. قره قوروت مون رو رنده می کنیم و بهش اضافه می کنیم. رب گوجه فرنگی و رب فلفل قرمز مون رو هم بهش اضافه می کنیم.

همه مواد رو خوب با دست ترکیب می کنیم و ورز می دیم. باید مواد خوب به خورد هم برن و ترکیب بشه. دست مون دست کش می کنیم و با حوصله و قدرت مواد رو خوب و سفت ورز می دیم. ورز دادن حدود بیست دقیقه طول می کشه. باید تا جایی ادامه بدیم تا مواد حالت چسبنده داشته باشن و حالت داد.

چی کوفته یا کوفته خام یه پیش غذای محبوب در ترکیه هست که با کاهو  لیمو ترش خورده می شه.

مرحله دوم تهیه  چی کوفته یا کوفته خام ترکیه ای:

مواد چی کوفته یا کوفته خام رو خوب با دست هم چنان ورز می دیم.

اگر چی کوفته رو تند دوست دارید می تونید باز هم کمی بهش فلفل قرمز اضافه کنید تا تند تر بشه.

وقتی که مواد کوفته شروع کرد به جمع شدن وسط ظرف یعنی که داره آماده میشه.

مواد رو خوب به خورد هم می دیم. می تونیم از رب گوجه فرنگی توی ترکیب استفاده نکنیم و فقط از رب فلفل قرمز توی ترکیب استفاده کنیم.

وقتی که مواد چی کوفته حاضر شد حالا اون رو توی یخچال می ذاریم تا خودش رو بگیره و کمی سرد بشه تا قابل شکل دادن بشه.

کاهو ها رو برگ برگ جدا می کنیم و می شوریم تا کاملا تمیز بشه و گرد و خاک شون بره. می ذاریم تا آبش بره و خشک بشه.

بلغور بسیار ماده غذایی مفیدی هست که سرشار از ویتامین ب هست و برای بسیاری از بیماری ها مفیده. چی کوفته هم نوعی غذای خوبه که غنی از مواد مقوی هست. به خاطر وجود بلغور و فلفل سرشار از ویتامین ب هست همین طور روغن زیتون هم که سرشار از اسید های چرب خوب و امگا هست. چون این غذا پخته نمیشه و حرارت نمی بینه مواد مغزیش از بین نمیره و داخل بافتش باقی می مونه.

مرحله سوم تهیه چی کوفته یا کوفته خام ترکیه ای:

بعد از گذشت مدتی چی کوفته رو از یخچال در میاریم. کاهو ها رو برگ برگ توی ظرف می چینیم. با استفاده از دست از مواد چی کوفته بر می داریم و با دست شکل می دیم و رو ی کاهو ها می ذاریم. این کار رو با همه مواد انجام می دیم تا تموم بشه. در آخر کمی لیمو ترش برش زده رو وسط ظرف قرار می دیم  چی کوفته رو سرو می کنیم.

در روش سرو چی کوفته دو روش وجود داره. یک روش اینه که یک برگ کاهو رو بر می دارن و یک دونه چی کوفته توش قرار می دن و کمی آب لیمو ترش روش می ریزین و می پیچن و می خورن.

در روش دیگه یک تکه نون لواش میارن و از مواد چی کوفته بر می دارن روی نون لواش می میالن تا کاملا بچسبه. کمی کاهوی خورد شده و کمی جعفری روش قرار می دن. چند برش گوجه فرنگی می ذاریم و رول می کنن و برش می زنن.

istanbulyar.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *