Warning: Undefined array key "options" in /home/startupv/istanbulyar.org/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 194
قوانین مربوط به مجوز کار برای اتباع خارجی در ترکیه ، استانبولیار ، مرجع اطلاع رسانی

آخرین مقالات

تبلیغات

قوانین مربوط به مجوز کار

قوانین مربوط به مجوز کار برای اتباع خارجی در ترکیه

مجوز کار را می توان از طریق یک محل کار یا تجارت خاص به خارجی ها در ترکیه داد.

هیچ سیستم مجوزی وجود ندارد که به خارجی ها اجازه دهد در هر محل کاری که می خواهند کار کنند.

درخواست مجوز کار باید توسط کارفرمایی که می خواهد فرد خارجی را استخدام کند، ارائه شود.

درخواست مجوز کار برای اتباع خارجی در ترکیه، برای مدت مشخص و گروه شغلی خاصی که توسط کارفرمایان تعیین می شود، از سوی اداره کار ترکیه به متقاضیان اعطا می گردد.

به همین دلیل، اتباع خارجی نمی توانند پس از شغل فعلی خود، برای کار در مکان یا شغلی دیگر، به فعالیت پرداخته و این اقدامشان نامعتبر و غیر قانونی می باشد؛

لذا، در صورتی که آنها بخواهد در مکان یا فرصت شغلی دیگری به کار مشغول گردند، مجددا می بایست سعی کند از یک کارفرمای جدید، درخواست همکاری دریافت و از این طریق اقدام به دریافت مجوز کار جدید کنند.

بر این اساس، در واقع اتباع خارجی نمی توانند از مجوزهای کاری قبلی خود برای کار در شرکت یا مجموعه دیگری حتی اگر شرایط آنها همچنان حائز شرایط باشند، استفاده کنند.

درخواست های مرتبط با مجوز کار برای اتباع خارجی، فقط برای شرکت و حرفه فعلیِ متقاضی، معتبر بوده و اگر این افراد در شرکت یا حرفه ای غیر از موقعیت شغی فعلی خود کار کنند، اعتبار قانونی مجوز اقامت کاری آنها از بین می رود.

به بیان دیگر، بنا بر قوانین ترکیه، اگر شما اقدام به ترک موقعیت کاری خود که از طریق آنها موفق به دریافت مجوز کار شده اید، ترک کنید، مجوز کار شما به دلیل تخطی از قوانین لغو خواهد شد.

دریافت مجوز جدید کار برای اتباع خارجی

همانگونه که پیش تر نیز اشاره شد، حتی اگر مجوز کار تبعه خارجی منقضی نشده ولی فعالیت وی در محل کاری فعلی خود به دلایل مختلف به پایان رسیده باشد، اعتبار مجوز کار او از بین می رود.

بدین ترتیب، با یک مجوز کاری که بواسطه یک شرکت ترکیه ای دریافت شده، نمی توان در بیش از یک شرکت کار کرد؛ در چنینی شایطی، اگر تبعه خارجی محل کار فعلی خود را ترک و در یک محل کار جدید شروع به کار کند، کارفرمای جدید باید برای مجوز کار جدید وی، اقدام کند.

لازم به ذکر است، اگر درخواست مجوز کار جدید هنوز تایید نشده باشد، کارفرما قادر لغو به مجوز قبلی کار نبوده ولی اگر اداره کار و سازمان مهاجرت با درخواست جدید موافقت کنند، مجوز کار قدیمی به طور خودکار برای تبعه خارجی لغو و این فرد می بایست ظرف یک هفته پس از ابلاغ قانونی، مجوز قدیمی کار خود که اکنون لغو شده را، به وزارت کار و تامین اجتماعی برگردانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانبولیار ، مرجع اطلاع رسانی فارسی زبانان ترکیه با تایید اشتراک در نوتیفیکیشن هم ما را خوشحال کنید و هم در لحظه از آخرین اتفاقات سایت باخبر بشید.
رد
اجازه دادن به اعلان‌ها