راندوو ترکیه چیست؟

برای دریافت هر نوع اقامتی، ازجمله اقامت توریستی ترکیه، لازم است که ابتدا اقدام به ثبت و ارسال فرم راندوو کنید. منظور از راندوو اقامت ترکیه، تاریخ و زمان معینی است که در آن به اداره مهاجرت مراجعه کرده، و مدارک لازم برای دریافت کارت اقامت را به اداره مهاجرت تحویل می‌دهید. برای انجام این کار ابتدا باید فرم راندوو ترکیه را در سایت اقامت تکمیل، و سپس در وقت تعیین شده به اداره مهاجرت انتخابی مراجعه کنید. اگر فرم ارسالی شما به خوبی تکمیل نشده و دارای اشکال باشد، درخواستتان رد خواهد شد.

پر کردن و ارسال فرم راندوو ترکیه، اولین مرحله از مراحل اخذ اقامت ترکیه است. برای کسانی که قصد دارند بیش از  سه ماه در کشور ترکیه اقامت داشته باشند، لازم است که برای دریافت کیملیک ترکیه یا همان کارت اقامت اقدام کنند. در این مقاله به بررسی جامع شرایط، مدارک و هزینه‌های دریافت راندوو اقامت ترکیه خواهیم پرداخت. و همچنین به نکاتی که عدم توجه به آنها باعث رد شدن درخواست راندوو ترکیه خواهد شد، اشاره خواهیم کرد.

توجه بسیار مهم: اگر فرم راندوو خود را به درستی تکمیل نکرده و اشتباهی در ثبت آن داشته باشید، ممکن است که این اشتباه، باعث رد شدن درخواست شما شود. همچنین هزینه‌هایی را هم که انجام داده‌اید قابل برگشت نخواهد بود. ضمنا برای ثبت درخواست مجدد، حتما باید از خاک کشور ترکیه خارج و دوباره وارد شوید. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتما از افراد باتجربه و متخصص برای تکمیل کردن صحیح فرم راندوو کمک بگیرید.

 

بعد از تکمیل اطلاعات فرم راندوو اقامت ترکیه در سایت اقامت، باید فرم تکمیل شده را در قالب یک فایل پی‌دی‌اف دانلود کنید. با کلیک بر روی لینکی که در ادامه قرار می‌دهیم، می‌توانید نمونه فایل فرم راندوو ترکیه (PDF) را دانلود کنید.

چه زمانی برای پر کردن فرم راندوو باید اقدام کنیم؟

 1. اگر برای بار اول قصد دریافت کارت اقامت دارید: قبل از پایان مدت زمان قانونی 90 روزه بدون ویزا، باید برای دریافت کارت اقامت اقدام کنید.
 2. اگر در حال حاضر کارت اقامت معتبر دارید: اگر قصد تمدید اقامت ترکیه را دارید و کارت اقامت شما دارای اعتبار است، 60 روز قبل از پایان تاریخ اعتبار کارت، می‌توانید جهت اخذ راندوو اقدام کنید.

مدارک لازم برای راندوو ترکیه

 • تصویر صفحه اول پاسپورت
 • تصویر هر دو طرف کارت اقامت دارای اعتبار (در صورت وجود)
 • فایل دیجیتال عکس پرسنلی با زمینه سفید
 • شماره تلفن همراه ترک و آدرس محل سکونت در کشور ترکیه
 • تاریخ شروع سکونت در مسکن فعلی 
 • آدرس پست الکترونیک
 • تعیین نوع اقامت درخواستی (توریستی – خرید ملک – تجاری – دانشجویی – درمانی – تحقیقاتی)

از قوانین جدیدی که از سال 2022 برای دریافت کارت کیملیک ترکیه اضافه شده است، می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 1. دریافت نوماراتاژ از صاحبخانه
 2. دریافت فتوکپی سند خانه اجاره‌ای از صاحبخانه
 3. نوتر اجاره‌نامه فقط توسط صاحبخانه انجام می‌شود

هزینه راندوو ترکیه

 • هزینه صدور کارت اقامت
 • حق خاک، که برای اقامت یکساله 80 دلار و اقامت دوساله 140 دلار است.

لازم به ذکر است که دانشجویان فقط موظف به پرداخت هزینه صدور کارت هستند، و از پرداخت حق خاک ترکیه معاف هستند.

نکته: برای افراد زیر 18 سال که قصد دریافت کارت اقامت دارند، هزینه صدور کارت به صورت کامل و حق خاک به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود.

بیمه سلامت شخص خارجی برای راندوو اقامت

قبل از اقدام به ثبت راندوو در ابتدا باید بیمه سلامت ترکیه خریداری شود، زیرا در هنگام پر کردن فرم راندوو وارد کردن شماره بیمه‌نامه برای افراد بین 18 تا 65 سال اجباری است. برای افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال الزامی به خرید بیمه نیست. اما در صورت تمایل برای افراد زیر 18 سال می‌توان این بیمه را خریداری کرد. می‌توانید برای مشاوره رایگان و خرید بیمه با مشاوران ما تماس بگیرید.

سایت رسمی اداره اقامت برای ثبت فرم راندوو ترکیه

بعد از آماده کردن مدارک مورد نیاز و خرید بیمه سلامت اشخاص خارجی، برای پر کردن فرم راندوو به سایت اقامت ترکیه (https://e-ikamet.goc.gov.tr)، که در بین ایرانیان به سایت راندوو ترکیه و یا سایت ثبت نام کیملیک مشهور است، مراجعه کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید، که در صورت رد شدن درخواست راندوو، امکان ثبت درخواست مجدد بدون خروج و ورود دوباره به کشور ترکیه امکان پذیر نیست. در صورت عدم خروج و ثبت راندووی مجدد درخواست شما قطعا رد خواهد شد. برای جلوگیری از احتمال رد شدن درخواست خود می‌توانید با مشاوران باتجربه ما در زمینه اقامت ترکیه تماس بگیرید.

تعیین وقت راندوو به صورت خانوادگی و گروهی

خانواده‌ها و افرادی که تمایل دارند در روز تحویل مدارک جهت ارزیابی پرونده اقامتی خود، گروهی مراجعه کنند، می‌توانند در زمان ثبت راندوو به صورت جمعی اقدام کنند. لازم به ذکر این نکته است که برای راندووی گروهی، الزامی نیست که تمامی افراد از اعضای یک خانواده باشند.

اعلام نتیجه راندوو اقامت ترکیه

بعد از تحویل مدارک به مسئول اداره مهاجرت، و در صورت ناقص نبودن مدارک ارائه شده، اداره مهاجرت نهایتا در عرض 30 روز موظف به بررسی و ارزیابی پرونده شماست. نتیجه این ارزیابی از طریق راه ارتباطی انتخابی شما (ایمیل یا اس‌ام‌اس) که در فرم درخواست راندوو ثبت کرده‌اید، ارسال می‌شود.

پیگیری راندوو ترکیه

بعد از تحویل مدارک به اداره مهاجرت، از طریق سایت اقامت، و در صفحه‌ای که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، قادر به پیگیری وضعیت پرونده خود خواهید بود. همچنین با تماس با شماره تلفن 157 نیز می‌توانید در جریان امور ارزیابی پرونده خود قرار بگیرید. اگر در عرض 30 روز پاسخی برای پرونده راندوو شما ارسال نشد، با شماره 157 تماس گرفته و یا به اداره مهاجرتی که پرونده خود را به آن تحویل داده‌اید به صورت حضوری مراجعه کنید.

کنسل کردن زمان راندوو ترکیه

بعد از ثبت راندوو و تا زمان تحویل مدارک به اداره مهاجرت امکان ابطال راندووی شما وجود دارد. و نیز در صورت عدم مراجعه در زمان مقرر، راندوو به صورت خودکار کنسل می‌شود. بعد از تحویل مدارک به هیچ وجه ابطال راندوو امکانپذیر نیست. 

تایید راندوو و دریافت کیملیک

در صورت مثبت ارزیابی شدن پرونده اقامتی شما، نتیجه این ارزیابی از طریق پیامک یا ایمیلی که در ابتدای ثبت راندوو اقامت، به عنوان راه ارتباطی انتخاب کرده‌اید، به شما اطلاع داده خواهد شد. سپس کارت اقامت شما وارد مرحله چاپ می‌شود. بعد از اتمام چاپ، کارت اقامت به اداره پست ترکیه تحویل، و بارکد ارسال کارت از طریق همان راه ارتباطی به شما اطلاع داده می‌شود. بعد از تایید راندوو، کارت شما تا حداکثر یک ماه ارسال خواهد شد.

نکاتی که در زمان ثبت راندوو اقامت ترکیه باید به آن توجه کرد

 • در زمان ثبت راندوو حضور شخص در کشور ترکیه الزامی است.
 • داشتن شماره تلفن همراه ترک، که متقاضی و یا نزدیکان وی به آن دسترسی داشته باشند.
 • چنانچه برای بار اول قصد گرفتن کارت اقامت دارید قبل از پایان 90 روز از ورود به کشور ترکیه جهت گرفتن راندوو باید اقدام کنید.
 • چنانچه قصد تمدید کارت اقامت را دارید، 60 روز مانده به پایان تاریخ اعتبار کارت اقامت، جهت گرفتن راندوو باید اقدام کنید.
 • بعد از تحویل مدارک به اداره مهاجرت تا زمان اعلام نتیجه، در صورت خارج شدن از کشور ترکیه، راندووی شما باطل می‌شود. 

سوالات متداول در زمینه راندوو ترکیه

آیا در زمان اخذ راندوو ترکیه، فرد درخواست کننده باید در کشور ترکیه حضور داشته باشد؟

بله، در غیر این صورت در زمان ارزیابی پرونده درخواست اقامت رد خواهد شد.

آیا در زمان تحویل مدارک به اداره مهاجرت، مراجعه شخص به اداره مهاجرت الزامی است؟

بله، در روز تحویل مدارک به اداره مهاجرت حضور شخص جهت تطبیق هویت الزامی است.

آیا خروج از ترکیه بعد از راندوو و تحویل مدارک، امکان‌پذیر است؟

خیر، از لحاظ قانونی این کار باعث باطل شدن درخواست اقامت شما می‌شود.

اگر در روز راندوو در اداره مهاجرت حضور پیدا نکنیم چه عواقبی خواهد داشت؟

عدم حضور شما باعث لغو درخواست کارت اقامت شما خواهد شد.

مدت زمان کل روند ثبت فرم راندوو ترکیه تا دریافت کارت اقامت چقدر است؟

در صورت تکمیل بودن پرونده، از روز ثبت راندوو تا زمان تحویل کارت، به طور میانگین در حدود 30 روز به طول می‌انجامد.

استانبولیار ، مرجع اطلاع رسانی فارسی زبانان ترکیه